Sunteți scrisoare a lui Hristos, slujită de noi, scrisă nu cu cerneală… (II Cor. 3, 3)

Cincizecimea este praznicul plinătății harurilor lui Dumnezeu, pe care Duhul Sfânt, «Dumnezeu și îndumnezeitor le lucreaza în oamenii cei credincioși“. Cunoașterea ființării celei întreit una a lui Dumnezeu, tămăduirea și îndumnezeirea, mântuirea și unirea umanității odinioară scindate, prin plinătatea Duhului revărsat peste Apostoli, acestea sunt marile teme ale praznicului Cincizecimii,


Invitație la slujba Sfântului Cuvios Macarie de la Saharna.

Î N V I T A Ț I E Dragi enoriași, frați și surori, multașteptați pelerini. Începând cu anul 1995, sfârșitul lunii mai este, pentru obștea monahală de la Saharna, un timp plin de bucuria harului revărsat asupra lăcașului nostru prin aflarea cinstitelor moaște ale Cuviosului Părinte nostru Macarie, care

Credința pentru mine e totul.

Trecuse o toamnă, o iarnă și o primăvară. Călugărul Vasilisc încă se acomoda cu funcția de profesor de religie în gimnaziul din satul Saharna Nouă, raionul Rezina. La început elevii l-au primit cu rezervă. Îl percepeau ca pe un „căpcăun fioros” cu barba deasă și caftan negru. Dar tânărul călugăr


Mesaj Pascal.

    Stimați enoriași, dragi ctitori, multașteptații pelerini ai Sfintei Mănăstiri Saharna. În aceste zile de Sfântă Sărbătoare a Sfintelor Paşti să ne bucurăm de prezenţa iubitoare şi sfinţitoare a lui Hristos Cel Înviat în sufletele şi în casele noastre. Să-L preamărim mulţumindu-I pentru binecuvântarea şi pacea pe care ni


Ești tânăr? Fii treaz!

„Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de nimic” (1 Corinteni 6, 12) Este rău dacă nu cunoşti fizică, chimie, matematică, biologie, dar este absolut mortal dacă nu cunoşti morala creştină. Omul lipsit de morală,