Mesaj de condoleanță.

În acest ceas de vremelnică despărţire până la învierea cea de obşte, rugăm pe Mântuitorul Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească în lumina iubirii Sale veşnice pe roaba sa, Egumena HERUVIMA ( VÎRLAN ), în Împărăţia Cerurilor unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, iar familiei îndoliate și

Gala Tineretului Ortodox.

Tinerii din IP Gimnaziul Saharna Nouă, r-nul Rezina, au participat la Gala Tineretului Ortodox, Ediția a III-a. La Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova, au venit tineri ortodocși din diferite colțuri ale Republicii Moldova ce s-au adunat pentru a participa la un eveniment de totalizare a

TEOFANIA. 2019

Iisus, Începătorul vieţii, vine să dezlege osânda lui Adam celui întâi zidit; iar curăţire, ca Unui Dumnezeu, netrebuindu-I, pe cel căzut îl curăţeşte în Iordan, întru care omorând vrajba, dăruieşte pacea, care covârşeşte toată mintea.

La miezul nopții de Bobotează.

Arătatu-Te-ai astăzi lumii şi Lu­mina Ta, Doamne, s-a însemnat peste noi, care cu cunoştinţă Te lăudăm. Venit-ai şi Te-ai arătat, Lumina Cea Neapropiată.


Ca să primești, trebuie întâi să dăruiești.

În ajunul frumoasei sărbători și a praznicului luminos Nașterea Domnului, câțiva elevi  din IP Gimnaziul Saharna Nouă, binecuvântați de Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu, au împărțit daruri, vestind și împărtășind frumoasa bucurie a Nașterii Domnului cu câțiva dintre bătrineii singuratici ai satelor comunei Saharna Nouă și de la


Binecuvântarea grădiniței din s.Saharna Nouă de clericii mănăstirii.

Ştim cu toţi că lumea e ocrotită de îngerii lui Hristos, la fel ca şi fiecare ţară, oraş sau sat, casă sau creştin. Sfinţind casa, preotul îl cheamă pe Duhul Sfânt prin rugaciunile sale şi alungă duhurile rele dintr-o încăpere, locaş. Astfel îngerul Domnului ocroteşte locuinţa cu condiţia că acolo