Ca să primești, trebuie întâi să dăruiești.

În ajunul frumoasei sărbători și a praznicului luminos Nașterea Domnului, câțiva elevi  din IP Gimnaziul Saharna Nouă, binecuvântați de Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu, au împărțit daruri, vestind și împărtășind frumoasa bucurie a Nașterii Domnului cu câțiva dintre bătrineii singuratici ai satelor comunei Saharna Nouă și de la


Binecuvântarea grădiniței din s.Saharna Nouă de clericii mănăstirii.

Ştim cu toţi că lumea e ocrotită de îngerii lui Hristos, la fel ca şi fiecare ţară, oraş sau sat, casă sau creştin. Sfinţind casa, preotul îl cheamă pe Duhul Sfânt prin rugaciunile sale şi alungă duhurile rele dintr-o încăpere, locaş. Astfel îngerul Domnului ocroteşte locuinţa cu condiţia că acolo

”De Crăciun, devenim mai buni!»

Pruncul Iisus, născut în sărăcie, e standardul pentru perfecţiune. Noi nu trebuie să ne comparăm cu alţii, ceilalţi sunt la fel ca noi, cu slăbiciuni cu îndoieli cu greşeli şi păcate. Ţelul este să fim ca El. Orice altceva mai puţin de-atât este necorespunzător. Elevii din IP Gimnaziul Saharna Nouă

Festivalului datinilor și tradițiilor de Anul Nou „Să trăiţi, să- nfloriţi”

Colectivul de copii,,Tezaur» din Instituția Publică Gimnaziul Saharna Nouă a participat la Festivalului datinilor și tradițiilor de Anul Nou „Să trăiţi, să- nfloriţi” care se organizează în fiecare an în ajunul sărbatorilor de iarnă de către DÎTS Rezina cu scopul de a promova şi valorifica obiceiuri şi tradiţii ce ţin


Binecuvântări arhierești la ctitoria Sfintei Mănăstiri Saharna.

Luni, 5 noiembrie 2018, satul Saharna Nouă din raionul Rezina a găzduit un eveniment de o importanță spirituală deosebită pentru credincioșii din această localitate – sfințirea noii biserici cu hramul Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, izvorâtorul de mir, ctitoria Sfintei Mănăstiri Saharna. În dimineața zilei, ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al