Mănăstirea Saharna — casa Dumnezeieștii Treimi.

Un mic prezent pentru toți care sunt alături de noi ! Vizionare plăcută …. Am depășit pragul de 5000 de aprecieri a paginii noastre de pe Facebook ! De curând, am atins un record impresionant de peste 5.000 de like-uri, 5050 de abonați și peste 40.000 de vizualizări din diferite

Prin tine să lumineze Hristos sufletul aproapelui tău! Dăruindu-te, vei trăi veșnic!

A doua zi de Paști, cu binecuvântarea starețului Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu și aportul Consiliului Duhovnicesc , Ierom. Bartolomeu Murea, parohul bisericii cu hramul Sf.M.Mc. Dimitrie din s.Saharna Nouă și clericul Sfintei Mănăstiri Saharna împreuna cu asistenta socială Natalia Macrii, au împărțit daruri vestind că Hristos a înviatDăruindu-te — vei trăi veșnic.

An de an, deja devenind o tradiție frumoasă, în ajunul Sfintei Învieri Ieromonahul Bartolomeu Murea parohul bisericii cu hramul Sf.M.Mc. Dimitrie , izvorâtor de mir și clerical Sfintei Mănăstiri Saharna în parteneriat cu IP Gimnaziul Saharna Nouă ghidați de către Directorul adjunct – Ieromonahul Vasilisc Donica care este la fel

Hristos Domnul, a înviat!

Colectivul de elevi din IP Gimnaziul Saharna Nouă, pregătiți de profesorul de educația muzicală dl.Veaceslav Chiosa în parteneriat cu profesorul de religie Ieromonahul Vasilisc Donica, crericul Sfintei Mănăstiri Saharna, a participat la Festivalul de datini și obiceiuri de Paști și s-au întors cu Diplomă de mențiune. Promovând tradițiile și obiceiurile

Osana, Celui ce vine întru numele Domnului!

Un grup de tineri îndrumați de părintele Vasilisc Donica, profesor de religie, șef adjunct educație IPG Saharna Nouă, clericul Sfintei Mănăstiri Saharna, au mărturisit dreapta credință în comunitate, bucurând pe cei vârstnici și urându-le sărbători frumoase, totodată amintindu-le de mărețul și luminosul praznic al praznicelor și sărbătoare a sărbătorilor —


Săptămâna Tineretului Ortodox.

Întâlnirea de suflet și pentru suflet pentru tinerii din Instituția Publică Gimnaziul Saharna Nouă. „Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de nimic.” (Sfântul Apostol Pavel) În lume există o criză a transmiterii valorilor culturale