Объяснимое «необъяснимое» или несуществующая «помойная яма» с неизвестным месторасположением.

(Информация относительно  “новостной бомбы“, опубликованной в интернете) Спешим заверить всех паломников и прихожан нашего монастыря, что записки о здравии и об упокоении (для поминания на Литургии, при чтении Акафистов и служении панихид), которые принимаются от верующих нашими священниками, по истечении срока сжигаются на территории монастыря в специально установленном для этого

INEXPLICABILUL EXPLICABIL.(“groapă de gunoi” inexistentă și locul necunoscut)

Referitor la ultima  ”noutate bombă” apărută pe internet, asigurăm toți creștinii că pomelnicele lăsate pentru o perioadă anumită la preoții, pangarul mănăstirii sau trimise prin intermediul site-ului oficial al mănăstirii pe internet, sunt pomenite atâta timp cât este indicat în pomelnic ( 5 acatiste, 40 paraclise, 40 liturghii, etc. )

Mesaj de felicitare starețului Sfintei Mănăstiri Saharna.

  Preacuvioșia voastră, Preacuvioase părinte Adrian! Dorim să vă transmitem cele mai sincere gânduri de felicitare cu prilejul zilei onomastice a Sfinției Voastre! Vă urăm multă sănătate, bucurii duhovnicești, demnitate și statornicire în slujirea sacerdotală amintind de cuvintele Sfântului Apostol Luca <că Preoția este lucrarea Duhului Sfânt (Fapte XX, 28)>


Nu vă temeți de judecată dacă aveți pe Dumnezeu și pe Maica Domnului!

Astăzi cerul întinde sânurile sale, primind-o pe Născătoarea Celui pe Care zidirea toată nu poate să-L încapă. Astăzi își dă preasfântul suflet în mâinile Fiului ei și cu cântări îngerești și apostolești este petrecut cinstitul ei trup în Ghetsimani, spre îngropare. Astăzi se minuneaza toate puterile cerești, zicând una către


O, Stăpână, fii mijlocitoare a mântuirii noastre!

Conform tradiției formate, și în acest an cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și a întregii Moldove, Sfânta și Dumnezeiacsă Liturghie a fost oficiată de către un arhiereu din cadrul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, Preasfinția Sa, Preasfințitul Siluan (Șalari) Episcop de Orhei, Vicar Mitropolitan și Exarh a