Noaptea când porțile cerurilor sunt deschise….

Apa binecuvântată sau sfinţită a jucat un rol important în viaţa tuturor popoarelor, dintotdeauna; ea a fost întrebuinţată ca mijloc principal de spălare şi curăţire a oamenilor şi lucrurilor, fiind considerată simbolul cel mai expresiv al purităţii şi curăţirii spirituale. În Biserica creştină apa nu rămâne doar un simbol, ci

«Dacă fugi de copii fugi de mântuire.»(P.Paisie Olaru).

Tradițional deja de un deceniu, cu binecuvântarea și suportul starețului Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhim.Adrian Baciu, în ajunul marelui praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos , în încinta grădiniței «Ghiocel» din s.Saharna Nouă, clericii Sfintei Mănăstiri Saharna împart bucuria sărbătorilor de iarna alături de micii ghiocei care aduc slavă șiОбъяснимое «необъяснимое» или несуществующая «помойная яма» с неизвестным месторасположением.

(Информация относительно  “новостной бомбы“, опубликованной в интернете) Спешим заверить всех паломников и прихожан нашего монастыря, что записки о здравии и об упокоении (для поминания на Литургии, при чтении Акафистов и служении панихид), которые принимаются от верующих нашими священниками, по истечении срока сжигаются на территории монастыря в специально установленном для этого