Ca să primești, trebuie întâi să dăruiești.

12:34, luni, 7 ianuarie, 2019

În ajunul frumoasei sărbători și a praznicului luminos Nașterea Domnului, câțiva elevi  din IP Gimnaziul Saharna Nouă, binecuvântați de Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu, au împărțit daruri, vestind și împărtășind frumoasa bucurie a Nașterii Domnului cu câțiva dintre bătrineii singuratici ai satelor comunei Saharna Nouă și de la azilul de bătrâni din or. Rezina ”Căsuța Bunicii’’.

Elevii i-au încântat cu un program de colinde și i-au urat de sănătate și de voie bună, aducându-le daruri asemeni magilor, câte un mic colet cu merinde pentru masa de sărbătoare, împlinind cele învățate la orele de religie și predicile preoților parohi – Cel ce dă, lui își dă.

Așa să ne ajute Dumnezeu să creștem tânăra generație în dragostea față de Dumnezeu și față de aproapele.

Ieromonahul Vasilisc Donica, profesor religie , director adjunct educație IP Gimnaziul Saharna Nouă.