Învitație la praznicul Sf.Cuvios Macarie de la Saharna.

1:10, joi, 25 mai, 2017

Dragi creștini și enoriași, binecuvântații pelerini.
Începând cu anul 1995, sfârşitul lunii mai este, pentru obştea călugărilor de la Sfânta Mănăstire Saharna, un timp plin de bucuria harului revărsat din belşug asupra lăcaşului nostru prin aflarea cinstitelor moaşte ale Cuviosului Părinte Macarie, care a devenit ocrotitorul şi ajutătorul nostru.

Cu ocazia acestui praznic învităm toți cei care au mare evlavie către Sfântul Macarie să fie alături de noi, uniți în duh de rugăciune, proslăvind patronul ceresc a mănăstirii noastre.

Slujba praznicală se va începe vineri , 26 mai, la orele 8-00 cu citirea acatistului Sf.Macarie de către soborul mănăstiresc, iar după Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată de Preacuviosul părinte Arhimandrit Adrian Baciu, starețul Sfintei Mănăstiri, se va săvârși înconjurarea bisericii Sf.Treime cu racla Cuviosului Macarie și Te-Deum pentru țara noastră Moldova.

Spre sfârșitul procesiunii cei prezenți vor fi învitați la o agapă frățească în trapeza mănăstirii.