Mesajul de felicitare a Preacuviosului părinte Arhimandrit Adrian Baciu, starețul Sfintei Mănăstiri Saharna.

11:14, sâmbătă, 6 ianuarie, 2018

Stimați enoriași, dragi ctitori, multașteptații pelerini ai Sfintei Mănăstiri Saharna.

Ne-a învrednicit și anul acesta Preabunul Dumnezeu să ajungem slăvitul praznic al Nașterii Domnului cu pace și bucurie, cântând și mulțumind lui Dumnezeu pentru toate darurile Sale cele bogate revărsate asupra noastră.
Astăzi, este timpul întoarcerii la Dumnezeu.
Întelepțiti-vã, curãțați-vã, apropiați-vã de Dumnezeu prin schimbarea propriei vieți. Bucurați-vã de glasul primului vestitor al Nașterii Celui veșnic! Astãzi sã ne bucurãm de sãrbãtoare! Sã nu uitãm pe cel singur și trist, bolnav și pãrãsit, strãin și flămând, ci sãrbãtoarea de astãzi sã o prefacem în zi pentru sufletul nostru care trebuie mântuit! Vã doresc sãrbãtori binecuvântate, pacea Mântuitorului sã vã însoteascã pretutindeni, bucuria Nașterii Lui sã vã umple viața, lumina stelei sã vã strãluceascã adâncul ființei, darurile magilor aduse Lui, sã vã fie dar de viațã nouã spre binecuvântare și milã, de la izvorul milei, întru înnoirea vieții! Sărbători binecuvântate să aveți!

Cu dragoste întru Hristos cel născut în peștera Betleemului, Arhimandritul Adrian Baciu, starețul Sfintei Mănăstiri Saharna, împreună cu obștea.