Binecuvântarea grădiniței din s.Saharna Nouă de clericii mănăstirii.

1:51, duminică, 30 decembrie, 2018

Ştim cu toţi că lumea e ocrotită de îngerii lui Hristos, la fel ca şi fiecare ţară, oraş sau sat, casă sau creştin. Sfinţind casa, preotul îl cheamă pe Duhul Sfânt prin rugaciunile sale şi alungă duhurile rele dintr-o încăpere, locaş. Astfel îngerul Domnului ocroteşte locuinţa cu condiţia că acolo să se trăiască bine, potrivit moralei creştine.

Cu acordul și binecuvântarea preacuviosului Arhimandrit Adrian Baciu, Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna, preotii clerici al Sfintei Mănăstiri totodată ducând ascultarea de parohi ai satelor din comuna Saharna Nouă, Arhimandrit Casian Iurcu și Ieromonahul Bartolomeu Murea au adus binecuvântarea Domnului în gradiniţa nou amenajată din comună. Copilaşii la rândul lor, au mulţumit oaspeţilor printr-un program de cântece, poezii şi colinde demonstrând astfel că se bucură împreună cu îngerii de naşterea Pruncului ce a venit să mântuiască lumea şi că doresc ca îngerii Domnului veniţi în lăcaşul lor, gradiniţa Ghiocel, să-i ocrotească şi să le vegheze creşterea.
Nu au lipsit nici darurile preoţilor şi ale oaspeţilor pentru micuţii ce fregventează această gradiniţă, astfel pentru câteva clipe toţi cei prezenţi s-au deplasat în timp şi au devenit, în ajun de sărbătoarea măreaţă a Naşterii Domnului, Crai ce au venit să aducă celui născut daruri alese.