Mesajul Pascal al Egumenului Sfintei Mănăstiri, Arhim.Adrian Baciu.

7:47, sâmbătă, 4 mai, 2024

Ca în fiecare an, primăvara vine cu cea mai deosebită şi frumuoasă sărbătoare. Este momentul împăcării şi liniştii în viaţa noastră.

Luminoasa sărbătoare a Sfintelor Paşti să coboare peste noi toţi bucurii duhovniceşti, pace şi bună înţelegere, iar Hristos cel Înviat să ne dăruiască sănătate şi întru toate bună sporire.

Căldura Paştelui să vă încălzească sufletele, să vă deschidă inimile spre iubire, credinţă, iertare.

Să fim mai buni, să ne bucurăm din plin de frumuseţea tuturor lucrurilor care ne înconjoară şi să dăruim iubire celor dragi. Pruncii să vă fie mulți și sănătoși, cele materiale să se înmulțească prin muncă cinstită, pământul țării să vă țină acasă, iar cei plecați să revină în ograda părintească. Rugăciunea și lucrarea tuturor să-i cuprindă și pe moldoveni de pretutindeni, care duc un dor imens de casă părintească, și acest dor să fie al tuturor, pentru ca toți să ne regăsim în aceeași țară și aceeași Biserică cu voia lui Dumnezeu, la timpul potrivit.

Bucuria Învierii să vă cuprindă sufletele şi cu această bucurie, intens trăită, să vestiţi tuturor că,

HRISTOS  A  ÎNVIAT!

În bucuria Învierii lui Hristos,  cu aleasă stimă şi deosebit respect duhovnicesc

Arhimandritul Adrian Baciu

Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna cu întreaga obște monahală.