Tradiţiile păstrate cu sfinţenie din străbuni au reînviat în comuna Saharna Nouă, din raionul Rezina.

1:57, joi, 13 decembrie, 2018

În ajun de Sfântul Andrei, localnicii au organizat, la muzeul din sat o şezătoare ca pe vremuri. Bătrânii au transmis tinerilor îndeletnicirile pe care le-au învăţat de la părinţi, dar şi unele obiceiuri, specifice acestei zile.

Îmbrăcaţi în straie tradiţionale, locuitorii satului Saharna Nouă au cântat cântece populare şi au depănat amintiri.

La șezătoare au fost invitați și clerici din Sfânta Mănăstire Saharna și parohii satelor din comună, care au binecuvântat Casa mare a muzeului nou întemeat și au mărturisit celor prezenți importanța acestui mare apostol al neamului – ”Sfântul Andrei Cel întâi chemat’’.

Cu toți, au scos în evidență doar câteva crâmpee din nesecata zestre a neamului , căci frumoase sunt șezătorile ce trebuie să reînvie și să revină la locul lor  în Casa mare a neamului.

Vasilisc Donica.