Anunț important pentru enoriașii comunei Saharna Nouă.

5:24, sâmbătă, 18 aprilie, 2020

Spre atenția enoriașilor satelor Saharna, Saharna Nouă și Buciușca!

Conform deciziilor Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 09.04.2020, slujba la Învierea Domnului se va săvârși respectând cerințele Comisiei pentru Situații Excepționale combaterea pandemiei de coronavirus (COVID-19)

În Noaptea Învierii (18 spre 19 aprilie 2020), comunitățile religioase din comună vor oficializa slujbele praznicale de ,,Sfintele Paști” doar de către fețele bisericești, fără participarea enoriașilor. Totodată, nu se vor sfinți darurile de Paști în incinta și adiacentul bisericilor parohiilor și a mănăstirii.

În acest sens, Consiliul Duhovnicesc a mănăstirii a hotărât prin recomandările administrației publice locale și a inspectoratul de poliție din teritoriu, și aducem la cunoștința enoriașilor satelor din comună că clericii mănăstirii se vor deplasa la poarta gospodăriei localnicilor cu respectarea distanței sociale și măsurilor de protecție individuale după săvârșirea Liturghiei Pascale.

Binecuvântarea prinoaselor din noaptea Învierii va fi în:

s.Saharna Veche – ora 05-00  se va deplasa Arhim.Adrian , Arhim.Macarie, Arhim.Pimen, Arhim.Iuvenalie, Ierom.Arsenie

s.Saharna Nouă – ora 04-00 se va deplasa părintele paroh Ierom. Bartolomeu Murea

s.Buciușca –  ora 05-00 se va deplasa părintele paroh Arhim .Casian Iurcu