Invitație la slujba Sfântului Cuvios Macarie.

12:27, marți, 24 mai, 2022

Î N V I T A Ț I E

Dragi enoriași, frați și surori, multașteptați pelerini.

Începând cu anul 1995, sfârșitul lunii mai este, pentru obștea monahală de la Saharna, un timp plin de bucuria harului revărsat asupra lăcașului nostru prin aflarea cinstitelor moaște ale Cuviosului Părinte nostru Macarie, care a devenit ocrotitorul sfântului așezământ.

Cu ocazia acestei sărbători cu deosebită dragoste şi bucurie sfântă vă invităm să fiți alături de noi în această zi binecuvântată.

Slujba se va începe în data de 26 mai 2022, la ora 8:45, cu întâmpinarea la porțile mănăstirii a Înalt Preasfințitului SAVA, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, care va oficia Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie , în timpul cărei se vor săvârși rugăciuni de invocare a milei lui Dumnezeu şi ajutorului Preasfintei Fecioare asupra întregii noastre ţări.

Arhimandritul Adrian Baciu , Egumenul Sfintei Mănăstiri Saharna , cu obștea.