Lansarea cărții despre familia Apostolopolo, boierul satului Saharna.

6:46, duminică, 13 octombrie, 2024

Astăzi a fost lansată cartea ,,Familia Apostolopolo – filantropii din Saharna” de Vasile Bumbac. La eveniment au venit mulți oameni deschiși spre cunoașterea istoriei neamului și a personalităților ce au contribuit la dezvoltarea culturii naționale.

Marele istoric Nicolae Iorga spunea: „Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii”. E îmbucurător faptul că pe zi ce trece ies la iveală tot mai multe nume ale personalităților care au contribuit la dezvoltarea culturii, arhitecturii și altor domenii sociale și ale frumosului, pe meleagurile noastre.

Datorită eforturilor tânărului istoric și cercetător (cu siguranță îl putem numi așa) Vasile Bumbac, aflăm despre familia Apostolopulo-Bogdan și prietenii de familie ai acestora, care au fost lăsați în umbră de istorie, dar ,,nu putem ascunde lumina sub obroc”, așa cum spune Sfânta scriptură și iat-o , datorită zbuciumului acestui tânăr- strălucește.

Păcat ar fi fost dacă nu scotea nimeni la lumină viața și activitatea culturală, filantropică și arhitecturală a acestei familii de nobili despre care aflăm din lucrarea de față, ei au trăit și le-a pulsat inimile în dragoste și dăruire pentru Basarabia.

Așa cum membrii acestei familii aveau relații bune și frumoase cu mulți dintre slujitorii bisericii din timpul vieții lor, prin harul divin ce lucrează prin oameni, lucrarea de față apare la insistența și cu suportul financiar al starețului actual al mănăstirii Arhimandritul Adrian Baciu, împreună cu obștea monahală.

Sperăm ca la toți iubitorii de istorie, de neam, de tradiții și obiceiuri ,,să le înflorească sufletul” prin lectura acestei lucrări. Sperăm că acei oameni care trăiesc astăzi în satul Saharna, dar poate și în alte localități pe unde au trecut pașii acestor personalități, să se regăsească cu sentimente de mândrie că pe aceste meleaguri au pășit adevărate valori, adevărați Oameni.

• Ierom.Vasilisk Donica (din Cuvânt înainte)
  • Foto Arhim.Iuvenalie