Prin tine să lumineze Hristos sufletul aproapelui tău! Dăruindu-te, vei trăi veșnic!

7:24, luni, 29 aprilie, 2019

A doua zi de Paști, cu binecuvântarea starețului Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu și aportul Consiliului Duhovnicesc , Ierom. Bartolomeu Murea, parohul bisericii cu hramul Sf.M.Mc. Dimitrie din s.Saharna Nouă și clericul Sfintei Mănăstiri Saharna împreuna cu asistenta socială Natalia Macrii, au împărțit daruri vestind că Hristos a înviat cu bătrineii singuratici ai satului Saharna Nouă , arătând ca cei care au fost păstrători credinței, frumosului, a tradițiilor și obiceiurilor străbune nu sunt uitați. Pentru lucrurile mărețe și sfinte care le-au păstrat și transmis tinerii generații, părintele și dna asistentă au adus în dar câte un mic colet cu merinde pentru masa de sărbătoare.