Slujba Sf.Cuvios Macarie de la Saharna, oficiată de Întâi Stătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

6:19, sâmbătă, 26 mai, 2018

Bucură-te Macarie, părinte pururea fericite!

Cu sfinte binecuvântări cerești la data 26 mai în fiecare an se face pomenirea Sfântului cuvios Macarie de la Saharna, sfânt cinstit local, ocrotitor și patron ceresc al acestui sfânt așezământ. Slujba divina praznicală, în acest an, a fost oficiată de către Întâi Stătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și a întregii Moldove, care a fost în fruntea clerului monahal și alți slujitori ai altarului a protopiatului Rezina, care au slăvit prin rugăciuni și mulțumiri pe Sfântul Macarie.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie , ÎPS Vladimir a săvârșit Te-Deum de sănătate la racla cu sfintele moaște ale Cuviosului Macarie, a felicitat pe toți prezenți la slujbă cu ocazia acestei zile binecuvântate. La rândul său părintele Arhimandrit Adrian Baciu, starețul sfântului așezământ a mulțumit Arhipăstorului pentru atenția și timpul acordat , și a menționat importanța prezenței reprezentanților autorităților publice locale și raionale la slujba festiva și ia invitat pe toți la o agapă frățească spre slava Bunului Dumnezeu cel proslăvit prin sfinții săi.