Vizita Preasfințitului Ioan,Episcop de Soroca,vicar mitropolitan la mănăstirea Saharna.

5:37, sâmbătă, 17 octombrie, 2015

În data de 17 octombrie 2015, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și a întregii Moldove, comunitatea Sfintei Mănăstiri Saharna a fost onorată de vizita Preasfințitului Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropolitan al Bisericii Ortodoxe din Moldova, care a oficiat Sfânta și Dumnezeiacsă Liturghie fiind în frunte la un sobor de preoți, clericii mănăstirii și a protopopiatului Rezina.

După săvârșirea slujbei, Preasfințitul Ioan, a oficiat o litie la mormăntul Monahiei Maria, a sfințit icoanele și poarta mănăstirii și, devenind deja o tradiție pentru arhierei ce vizitează mănăstirea Saharna, a binecuvăntat lucrările la șantierul Soborului ” Învierea Domnului ” desfășurat în teritoriul complexului monahal Saharna.
În cuvântul Său, ziditor de suflet, către clericii mănăstirii și enoriașii adunați , Preasfințitul Ioan, a menționat importanța monahismului ortodox contemporan și îndeplinirea cu dragoste și evlavie a misiunii pastoral – misionare a calugărilor ce viețuiesc în mănăstirile Moldovei și a îndemnat pe toți creștinii să se roage inflăcărat pentru pacea în țara noastră și înmulțirea dragostei între oameni.
Cuvântul său Preasfințitul Ioan a încheiat cu o mulțumire Arhimandritului Adrian Baciu,starețul mănăstirii,pentru învitație și bunăvoința de a împărtăși duhovnicește bucuria acestei zile frumoase de toamnă.
După tradiția mănăstirescă, toți cei prezenți la slujbă, au fost învitați la o agapă frațească în trapeza mănăstirii.