Trimite un pomelnic

Pomelnic

În fiecare moment al vieţii noastre, dar mai ales în clipele de grea încercare, fiecare dintre noi avem nevoie de ajutorul Prea Milostivului Dumnezeu, dar acest ajutor îl putem primi numai dacă îl cerem prin rugăciune. În acest sens este foarte importantă atât rugăciunea noastră personală, cât şi a celor care şi-au închinat întreaga viaţă slujirii lui Dumnezeu — preoţii şi călugării — care prin apropierea lor permanentă de Dumnezeu pot fi mijlocitori pentru toţi creştinii în faţa Divinităţii. Modalitatea tradiţională de a cere rugăciunile preoţilor este alcătuirea unui pomelnic care cuprinde NUMELE DEPLIN DE BOTEZ ( ex. Ionut, Lisaveta, Marioara, Cristinel – nu este corect, Ioan, Elizaveta, Maria, Hristian – este corect ) ale celor pentru care doriți să fie înălţate rugăciuni înaintea lui Dumnezeu, fie ei vii sau adormiţi, rude, prieteni şi chiar duşmani.

Acest serviciu de trimitere mesaje-pomelnice prin intermediul site-ului Mănăstirii Saharna a fost creat special pentru acele persoane, care, din anumite motive, nu pot ajunge pentru a înmâna personal preotului pomelnicele de pomenit la Sfintele Rugăciuni. Un alt motiv este acela că mesajul-pomelnic ajunge la mănăstire instantaneu şi astfel poate fi pomenit mai repede decât atunci când este trimis prin scrisoare.

Donaţiile Dvs. care însoţesc aceste pomelnice nu sunt obligatorii sau taxate, însă sunt bineprimite, oricare sumă ar fi.

În sus